Besplatna dostava u Hrvatsku za narudžbe iznad 55 €

POČETNA > Roditeljski kutak

RODITELJSKI KUTAK > 1. godina > Uspavljivanje bebe


Neke bebe spavaju mnogo više od drugih. Neke spavaju dugo, druge u kratkim naletima. Neke ubrzo prespavaju cijelu noć, a neke dugo ne. Vaša će beba imati vlastiti obrazac buđenja i spavanja i malo je vjerojatno da će biti isti kao kod drugih beba koje poznajete. Također je malo vjerojatno da će se uklopiti u vašu potrebu za snom. Pokušajte spavati kada vaša beba spava. Ako dojite, u prvim tjednima vaša će beba vjerojatno zadrijemati na kratko tijekom podoja. Nastavite s hranjenjem dok ne smatrate da je beba završila ili dok potpuno ne zaspi. Ovo je dobra prilika da se i sami pokušate malo odmoriti. Ako ne spavate u isto vrijeme kad i vaša beba, ne brinite o tome da u kući bude tišina dok ona spava. Dobro je naviknuti bebu na spavanje uz određenu količinu buke.

Kako mogu naviknuti svoju bebu da se noć i dan razlikuju?

Može biti korisno naučiti bebu da se noć razlikuje od dana od samog početka. Tijekom dana razgrnite zavjese, igrajte se i ne brinite previše oko svakodnevne buke dok spavaju.

Noću bi vam moglo pomoći:

  • neka svjetla budu tiha
  • ne pričaj puno i neka ti glas bude tih
  • spustite bebu čim je nahranite i presvučete
  • nemojte presvlačiti svoju bebu osim ako im to ne treba
  • ne igrajte se sa svojom bebom

Sigurno spavanje — gdje vaša beba treba spavati?
Vi odlučujete gdje će vaša beba spavati, no preporuča se da bebe spavaju u krevetiću u istoj prostoriji kao i odrasla osoba prvih 6 do 12 mjeseci, budući da se pokazalo da to smanjuje rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Uvijek stavite bebu da spava na leđima s otkrivenom glavom i licem svaki put kada spava, noću ili danju. Držite prostoriju bez dima.

Pazite na znakove umora

Bebe će pokazivati znakove kada postanu umorne, kao što su grimase, zijevanje, grickanje, mrštenje, sisanje, buljenje, privijanje, trzavi pokreti, pretjerana aktivnost, stiskanje šaka, trljanje očiju, nemir ili plač. Rano reagiranje na ove znakove umora sprječava da vaša beba postane uznemirena i olakšava joj spavanje.

Uspostavljanje rutine s novorođenčetom

Novorođenčad će povremeno spavati tijekom dana i noći. Može biti korisno imati obrazac, ali uvijek možete promijeniti rutinu kako bi odgovarala vašim potrebama. Na primjer, možete pokušati probuditi bebu za hranjenje neposredno prije nego što odete u krevet u nadi da ćete dugo spavati prije nego što se ponovno probudi.

Uspostava rutine odlaska na spavanje

Možda ćete se osjećati spremnima za uvođenje rutine odlaska na spavanje kada vaša beba bude stara oko 3 mjeseca. Uvođenje jednostavne, umirujuće rutine odlaska na spavanje može svima biti od pomoći i može spriječiti kasnije probleme sa spavanjem.

Također je sjajno vrijeme s bebom jedan na jedan. Evo nekoliko stvari koje možete isprobati:

  • topla kupka prije spavanja
  • presvlačenje u noćnu odjeću i svježu pelenu
  • pranje zuba (ako ih imaju)
  • stavljajući ih u krevet
  • čitanje priče za laku noć
  • prigušivanje svjetla u sobi kako bi se stvorila mirna atmosfera
  • dajući im poljubac za laku noć i maziti se
  • pjevati uspavanku ili staviti na krevetić ili pored njega glazbeni mobil ili projektor koji možete uključiti kada bebu stavite u krevet

Uspavljivanje bebe od 0 do 6 mjeseci

Bebe moraju naučiti vještinu odlaska na spavanje, a roditelji im mogu pomoći. 
U prvih 6 mjeseci možete pokušati držati bebu u naručju dok ne zaspi. Koristite nježno ritmičko tapšanje, ljuljanje, maženje, razgovor ili tiho pjevanje prije nego stavite bebu da spava u krevetiću. Ova ponavljanja signaliziraju opuštanje i san.
Također možete isprobati 'smještanje s rukama', gdje stavite bebu u krevetić budnu (ali mirnu i pospanu) i nježno je tapšajte ili mazite dok ne zaspi, tješeći je nježnim zvukovima 'ššššš'.
Ako vaša beba postane ili ostane uznemirena, podignite je za maženje dok se ne smiri ili zaspi prije nego što bebu vratite u krevetić. Ostanite s njima dok ne zaspu.

Uspavljivanje bebe od 6 do 12 mjeseci

Kao i kod mlađih beba, pomaže tiho razgovarati i maziti bebu kako bi ostala mirna.
Isprobajte 'tehniku namještanja' i, dok se beba smiri ili zaspi, odmaknite se od krevetića ili izađite iz sobe. Ako vaša beba počne biti uznemirena, vratite se i nastavite tješiti bebu tapšanjem i umirujućim zvukovima prije nego što se odmaknete ili ponovno napustite sobu. Neke će bebe možda trebati da ostanete u sobi dok ne zaspu.
Kako vaše dijete postaje starije, može biti korisno držati se slične rutine odlaska na spavanje. Previše uzbuđenja i stimulacije neposredno prije spavanja može ponovno probuditi vaše dijete. Provedite neko vrijeme opuštajući se i baveći se nekim mirnijim aktivnostima, poput čitanja.

Koliko sna je dovoljno?

Baš kao i kod odraslih, obrasci spavanja beba i djece razlikuju se. Od rođenja, neke bebe trebaju više ili manje sna od drugih. Ovaj popis prikazuje prosječnu količinu sna koju bebe i djeca trebaju tijekom 24 sata, uključujući dnevno drijemanje.

  • Od rođenja do 3 mjeseca
    Većina novorođenčadi više spava nego što je budna. Njihov ukupni dnevni san varira, ali može biti od 8 sati do 18 sati. Bebe će se buditi tijekom noći jer ih je potrebno nahraniti. Prevruće ili prehladno također može poremetiti njihov san.
  • 3 do 6 mjeseci
    Kako vaša beba bude rasla, trebat će manje noćnih hranjenja i moći će dulje spavati. U ovoj dobi većina će spavati 14 do 15 sati tijekom dana i noći. Neke će bebe noću spavati 8 sati ili duže, s 2 do 3 kraća sna tijekom dana. Do 4. mjeseca mogli bi spavati otprilike dvostruko duže nego danju
  • 6 do 12 mjeseci
    U ovoj dobi noćno hranjenje više ne bi trebalo biti potrebno, a neke će bebe spavati i do 13 sati noću. Neugodno nicanje zubića ili glad mogu probuditi neke bebe tijekom noći.
  • 12 mjeseci
    Bebe u ovoj dobi mogu spavati oko 12 do 13 sati ukupno u razdoblju od 24 sata.
  • 2 godine
    Većina dvogodišnjaka će spavati 11 do 12 sati noću, s 1 ili 2 drijemanja danju.
  • 3 do 4 godine
    Većini će trebati oko 12 sati sna, no to može trajati od 8 do 14 sati. Neka će mala djeca ipak trebati odspavati tijekom dana.

Suočavanje s poremećenim noćima

Pokušajte se oduprijeti porivu da požurite ako vaša beba mrmlja noću. Ovisno o njihovoj dobi, možete ih ostaviti na nekoliko minuta i vidjeti hoće li se sami smjestiti. Rekavši to, novorođenčad se tijekom prvih nekoliko mjeseci uvijek više puta bude noću i s poremećenim noćima može biti vrlo teško nositi se.
Ukoliko se ne osjećate ugodno pustiti bebu samu u krevetiću bez nadzora, za to postoji rješenje – baby monitori za praćenje aktivnosti vaše bebe.
Ako se vaša beba hrani adaptiranim mlijekom, mogli biste potaknuti svog partnera da sudjeluje u hranjenju bebe. Ako dojite, možete zamoliti svoju partnericu da preuzme rano jutarnje presvlačenje i oblačenje kako biste vi mogli zaspati.

Nakon što uđete u dobru rutinu dojenja, vaš/-a bi partner/-ica mogao/-la povremeno dati bočicu izdojenog mlijeka tijekom noći. Ako ste sami, možete zamoliti prijatelja ili rođaka da ostane nekoliko dana kako biste mogli spavati.

Problemi sa spavanjem

Sve bebe mijenjaju svoje obrasce. Taman kad pomislite da ste sve sredili i da ste se svi dobro naspavali, sljedeće noći možda ćete biti budni svaka 2 sata. Budite spremni mijenjati rutine kako vaša beba raste i ulazi u različite faze razvoja. I zapamtite, brzi rast, nicanje zubića i bolesti mogu utjecati na to kako vaša beba spava.

Ako vaša beba ima problema sa spavanjem ili trebate više savjeta o ulasku u rutinu, razgovarajte sa svojim liječnikom, pedijatrom ili drugim medicinskim službenicima za pomoć.

Ako vaša beba ne spava i također plače ili izgleda uznemireno, unatoč vašoj uobičajenoj brizii i njezi, tada biste mogli zatražiti mišljenje liječnika jer postoje neka medicinska stanja koja mogu ometati bebin san i uzrokovati bol.

Za savjet oko opremanja sobice, pomagala za dojenje ili uspavljivanje, obratite nam se na adresi Slavonska avenija 65 ili na www.svijet-beba.hr.

Izvor: www.pregnancybirthbaby.org.au

 

SAZNAJ VIŠE

ZADNJE PREGLEDANO

Spremnik za dude - Limun Lou
Vezica za dudu 2kom - Cherry
Mini ruksak - Blushing Pink
Tiny Drivers ruksak - Vatrogasci
Mali set za hranjenje GEN2 - Roza Siva
Bočica 500ml - Blush Pink Original
Visa DinersClub Maestro MasterCard