Besplatna dostava za narudžbe iznad 55 €

POČETNA > Roditeljski kutak

RODITELJSKI KUTAK > Kutak za tate > Tatin vodič za dojenje


Možda mislite da dojenje znači da ćete provoditi manje vremena sa svojom bebom, ali hranjenje je samo mali dio roditeljstva. Kupanje, mijenjanje pelena, masaža, maženje za spavanjeigranje sjajni su načini da upoznate svoju novu bebu.

Dok se vaša beba hrani, možete sjediti i razgovarati sa svojim partnericom ili pomagati oko obroka za ostatak obitelji, brinuti se za svoju drugu djecu ili raditi stvari koje trebate. Kada nije vrijeme za hranjenje, možete uživati ​​u posebnim trenucima sa svojom bebom. Važno je da beba nauči da ljubav može doći i bez hrane.

Kao tata, očito ne možete zapravo dojiti svoje dijete. Ali vaš stav i podrška mogu biti presudni dok vaš partner uči kako dojiti. Učenjem o tome kako funkcionira dojenje možete biti više 'dio tima' i podržati svog partnera u svim ranim poteškoćama.

Kako možete pomoći

  • Iskoristite priliku da nosite svoju bebu u nosiljci ili da je samo mazite. Maženje koža uz kožu može pomoći vašoj bebi da se smiri i da se povežete.
  • Kupanje vaše bebe može biti umirujuće za njih, a lijepo vrijeme za povezivanje za vas oboje.
  • Pomoć u kućanskim poslovima ili kuhanju. Pokušajte biti sigurni da ste kod kuće što je više moguće kako biste se pobrinuli za ove stvari.
  • Kad vaša partnerica doji, budite joj dodatni par ruku – ponudite joj da joj donesete čašu vode ili drugi jastuk ako treba.
  • Za noćno hranjenje bebu možete dovesti partneru u krevet. Nakon hranjenja, odvedite dijete na podrigivanje i promjenu pelena te ga po potrebi vratite na spavanje. Ovo će biti velika pomoć mami, čak i ako to radite samo za neko noćno hranjenje ili za neke noći.
  • Budite strpljivi ako mama nema volje i snage za intimu s vama, beba u početku doista puno traži i tijelo je osjetljivo.
  • Dojenjem mama postaje i gladna i žedna - možete joj pomoći tako da je potaknete da pije puno vode i da joj date puno voća i povrća za jelo.

Što trebaš znati

Ako vaša partnerica ima poteškoća s dojenjem, potaknite je da potraži pomoć ili savjet, jer se gotovo svi problemi mogu prevladati uz prave informacije i pozitivan stav. Međutim, ako ste zaista iscrpili sve mogućnosti, a vaša partnerica i dalje smatra da ne može dojiti ili odluči ne dojiti, uvjerite je da je to u redu.

Potražite pozitivne strane - jedna od opcija može biti izdojeno majčino mlijeko. To znači da možete dijeliti hranjenje, dok vaša beba još uvijek dobiva najbolju hranu. Možda je moguće da djelomično doji.

Dojenje nije uvijek brzo. Za nove mame, svako hranjenje može trajati od 10 minuta do više od sat vremena. Većina novorođenčadi hrani se 8 do 12 puta dnevno.

Dojenje u početku može biti neugodno. Ako je beba pravilno pričvršćena, svaka nelagoda treba nestati nakon 30 do 60 sekundi. Ali ako se nelagoda ili bol nastavi, vaša beba možda neće biti pričvršćena ili postavljena ispravno. Bol nije normalna i mami je potrebna pomoć patronažne.

Možda ćete moći lakše smjestiti svoju bebu nego mama koja doji. Kada je vaša beba nervozna, miris mlijeka na mami može navesti vašu bebu da traži grudi umjesto da se smiri. U tim bi se situacijama vaše dijete moglo bolje smjestiti u vašim rukama.

Nakon što mama i beba uspostave dobar sustav dojenja (obično nakon 1 do 2 mjeseca), možete razgovarati o izdajanju majčinog mlijeka za povremeno hranjenje na bočicu. To znači da možete vi odraditi poneko hranjenje i dati partnerici odmor.

Visa DinersClub Maestro MasterCard