Besplatna dostava za narudžbe iznad 55 €

POČETNA > Roditeljski kutak

RODITELJSKI KUTAK > Novorođenčad > Izdajanje i čuvanje majčinog mlijeka


Izdajanje je način da se mlijeko izbaci iz dojki kada beba ne doji. Postoje dva načina za izdajanje - ručno ili pomoću izdajalice. Ako izdajate samo povremeno, ručno izdajanje ili korištenje ručne izdajalice su jeftinije opcije. Ako se morate često izdajati, električna izdajalica bi mogla biti bolja opcija.

Ponekad bebe prolaze kroz kratka razdoblja odbijanja dojke. To može biti uznemirujuće, posebno kada majka želi nastaviti s dojenjem. Izdajanje je jedan od načina održavanja opskrbe majčinim mlijekom dok beba ne nastavi s dojenjem.

Izdajanje može biti kratkoročno rješenje za problem dojenja, poput pokušaja povećanja količine majčinog mlijeka ili ublažavanja nadutosti. Kada se majka vrati na posao, učenje ili druge obveze, izdajanje i nuđenje izdojenog majčinog mlijeka je opcija umjesto nuđenja formule.

Također kada je beba prerano rođena, nije dobro ili ne može učinkovito sisati, pijenje izdojenog majčinog mlijeka može biti alternativa dojenju. Neke se žene izdajaju kada su im dojke jako pune i neudobne, ili im se beba ne može pričvrstiti i učinkovito sisati.

Izdojititi se može ručno ili pomoću izdajalice, a također postoje i tzv.kolektori sakupljači majčinog mlijeka sa kojima se može ''pasivno'' izdojiti majčino mlijeko.

Upute za ručno izdajanje:
Prvo operite ruke sapunom i vodom i osušite ih.
Uzmite čistu, steriliziranu posudu ili bočicu za sakupljanje majčinog mlijeka.
Pokušajte se opustiti, mislite na svoju bebu kako biste je mogli ispustiti i kako bi vam mlijeko poteklo. Nježno namjestite bradavicu između prsta i palca i masirajte grudi.
Stavite palac i kažiprst u obliku slova V na dojku, oko 2 centimetra iza bradavice i lagano je stisnite.
Okrenite položaj prstiju/palca na dojci tako da se svi vaši mliječni kanali isprazne.
Pokušajte oponašati bebin ritam sisanja i nastavite stiskati dok ne vidite da mlijeko izlazi iz vaše bradavice
Budite strpljivi, može proći neko vrijeme da se mlijeko spusti i da poteče tijekom izdajanja.

Upute za izdajanje pomoću ručne ili električne izdajalice:
Operite ruke i dobro ih osušite.
Slijedite preporuke proizvođača o tome kako oprati, sterilizirati i sastaviti izdajalicu. 
Napravite probni rad i vježbajte korištenje izdajalice kako biste se osjećali ugodno s njom.
Počnite s niskim usisom, a zatim ga povećavajte kako vam bude ugodno.
Možete pokušati izdajati jednu dojku dok se beba hrani na drugoj.

Kako se pohranjuje majčino mlijeko?
Majčino mlijeko možete čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču u čistoj posudi s poklopcem ili vrećici za pohranu majčinog mlijeka. Provjerite je li posuda ili vrećica dobro zatvorena kako mlijeko ne bi moglo iscuriti ili poprimiti miris ili okus druge hrane. Zapišite datum i vrijeme koje ste naveli na spremniku — to će vam pomoći da pratite. Prvo upotrijebite najstarije pohranjeno mlijeko te nikada nemojte ponovno zamrzavati majčino mlijeko koje je već odmrznuto i ponuđeno vašoj bebi. Majčino mlijeko može se čuvati na sobnoj temperaturi do 6-8 sati, ali idealno je da svoje izdojeno mlijeko držite u hladnjaku gdje se može sigurno čuvati do 72 sata.

Koji je najbolji način hranjenja bebe izdojenim majčinim mlijekom?
Bočica je najlakši način da maloj bebi ponudite vaše mlijeko. Sterilizirajte dječju bočicu i dudu i ponudite izdojeno mlijeko kada pokazuju znakove gladi i žele jesti.
Ako je vaša beba navikla na dojenje, možda će joj trebati potpora kako bi učinkovito sisala bočicu. Budite strpljivi i smireni dok uče o čemu se radi. Neke bebe odbijaju sisati dudu, ali prihvaćaju izdojeno mlijeko iz male šalice ili čajne žličice.

Posavjetujte se sa svojim liječnikom, patronažnom sestrom ili zdravstvenim djelatnikom kako biste bili sigurni da vaša rutina izdajanja nije štetna za vas ili vašu bebu.

Sve potrebno za dojenje, izdajanje i hranjenje bebe, možete pogledati u našem Svijet Beba Megastore-u u Zagrebu ili detaljnije istražiti na www.svijet-beba.hr.  

SAZNAJ VIŠE
Visa DinersClub Maestro MasterCard